Pierwsza historyczna wzmianka o Limanowej pochodzi z 1498 r. Jako miasto zaistniała w 1565 r. dzięki przywilejowi króla Zygmunta Augusta, na prawach magdeburskich.

Parafia w Limanowej powstała około 1513 r. - założył ją we własnych dobrach Achacy Jordan, który też wybudował tu pierwszy drewniany kościół. Parafia początkowo administrowana była przez zakon "Marków", a potem niezmiennie przez księży diecezji krakowskiej, a po utworzeniu w 1786 r. Diecezji Tarnowskiej opiekę nad parafią sprawują kapłani tej diecezji. Od roku 1892 Limanowa jest stolicą dekanatu.

 

 

Pierwszy kościół limanowski spalił się w wielkim pożarze miasta w 1769 r. Na jego miejscu powstał drugi z kolei kościół drewniany, poświęcony w 1779 r. Przetrwał on do roku 1909, kiedy to został rozebrany z myślą o budowie na jego miejscu obecnej świątyni. Powstała ona z inicjatywy ówczesnego proboszcza, ks. Kazimierza Łazarskiego, jako wotum upamiętniające 100-lecie Konstytucji 3-go Maja.

 

Na budowę świątyni został rozpisany konkurs otwarty, w którym I miejsce zdobył projekt Zdzisława Mączeńskiego z Warszawy, zmodyfikowany pod wpływem pozostałych prac. Budowa została zrealizowana w latach 1910 - 1918, kiedy kościół został poświęcony. Jego konsekracji dokonał 6 października 1921 r. biskup tarnowski Leon Wałęga

 

 

Kościół w Limanowej wyróżnia się swą sylwetką wśród kościołów Małopolski. Jest reprezentatywnym przykładem nurtu rodzimego w sztuce, wyrosłego na tradycji, kulturze i patriotyzmie. Kamienna bryła kościoła z monumentalną wieżą jest jakby przetworzeniem piękna dawnych kościółków Małopolski.

 Kościół jest trzynawowy, wnętrze sprawia wrażenie bazyliki. Polskość i swojskość świątyni wyraża się w jej polichromii, witrażach, mozaikach, rzeźbach, ołtarzach.

Na fasadzie świątyni widnieje wspaniała monumentalna rzeźba Ukrzyżowania, a poniżej tarcza herbowa z polskim orłem w koronie i datą 3 V 1791-1891 r.

  W roku 1991, w 200-setną rocznicę Konstytucji 3-go Maja, Ojciec Święty Jan Paweł II, podniósł kościół w Limanowej do godności bazyliki mniejszej.

W głównym ołtarzu bazyliki w Limanowej odbiera cześć od wiernych Beskidu Wyspowego i całej diecezji tarnowskiej, łaskami słynąca figura Matki Bożej Bolesnej. Jest to rzeźba typu "pieta". Przedstawia Matkę Bożą siedząca na ławeczce i trzymającą na kolanach umęczone ciało Jezusa.

 

 

Rzeźba jest wykonana z jednolitego pnia lipowego. Jej wysokość wynosi około 90 cm. Z koroną wysokość dochodzi do 1 m.

Nieustalone jest do dziś miejsce i warsztat gdzie powstała figura limanowska. Prof. Józef Dutkiewcz dowodzi że pochodzi ona ze śląskiej szkoły rzeźbiarskiej i mogła powstać w latach 1300-1375. Kiedy i jak przybyła w okolice Limanowej trudno jest ustalić. Stare przekazy dowodzą że przybyła ona z Węgier w związku z falą reformacji w tym kraju, gdy kalwinizm wyrzucał z tamtejszych kościołów obrazy i figury maryjne. Prawdopodobne jakiś pobożny wędrowiec zabrał figurę ze sobą i około roku 1545 umieścił ją na przydrożnej lipie we wsi Mordarka /1 km od Limanowej/.

Właśnie w Mordarce rozpoczął się wielki kult figury Matki Bożej Bolesnej przebywającej początkowo na drzewie, a od 1668 r. w kaplicy /istniejącej do dziś/, którą konsekrował wizytujący to miejsce biskup krakowski Mikołaj Oborski.

 

 

 

 

 

Ks. Sebastian Liśkiewicz w 1745 r. postanawia przenieść figurę Matki Bożej do kościoła w Limanowej. Z tym faktem nie chce się pogodzić właściciel dworu w Mordarce, który nocą wykrada figurę z kościoła. Ostatecznie, dopiero w 1753 r. przeniesiono uroczyście figurę do świątyni limanowskiej.

Tu kult Piety rozwijał się z roku na rok a Stolica Apostolska potwierdziła ten kult zezwoleniem na koronację papieską. 

W dniu 11 września 1966 r. ówczesny metropolita krakowski, arcybiskup Karol Wojtyła w obecności wielu biskupów, kapłanów i ponad stu tysięcy wiernych ukoronował Panią Limanowską papieską koroną.

Po kradzieży korony ponownej rekoronacji dokonał w Krakowie papież Jan Paweł II 22 czerwca 1983 r. wobec milionowej rzeszy wiernych.

Kult Matki Bożej Bolesnej w Limanowej jest niezwykle żywy w ostatnich latach. W sanktuarium gromadzi się wielu pielgrzymów z różnych stron kraju, a nawet z zagranicy.

 

 

Msze święte:

Codziennie: 6.00, 6.30, 7.00, 7.30, 8.00, 11.00, 18.00
Różaniec: po Mszy św. o 11.00  i o 17.30

Jutrznia

po Mszy św. o godz. 8.00

W niedziele i święta: 6.00, 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 13.30, 16.00, 19.00(20.00-w czerwcu, lipcu i sierpniu)
Nieszpory: 15.30

 

 

Nabożeństwa sanktuaryjne:

 

 

w każdą środę - Nowenna do Matki Boskiej Bolesnej - godz. 17.30;

w każdy piątek - Msza św. wotywna o NMP Bolesnej z błogosławieństwem
     i modlitwą o uzdrowienie - godz. 8.00;

codziennie z wyjątkiem niedziel i świąt Wieczysta Adoracja;

specjalne nabożeństwo tego Sanktuarium - Koronka do Matki Boskiej Bolesnej
     oraz Droga Siedmiu Boleści NMP;

codziennie w Bazylice po Mszy św. o 11.00 i o godz. 17.30 - wspólny Różaniec;
uroczyste nabożeństwo Różańca Fatimskiego z procesją ze światłem na Rynek
     Limanowski - każda I sobota miesiąca od maja do października o godz.20.00 (19.00).

 

Uroczystości Odpustowe:

 

 

piątek przed Niedzielą
     Palmową
 
najbliższa niedziela 22.VI Pamiątka II Koronacji; (poprzedzona całonocnym czuwaniem dla młodzieży)
15-22 września

Wielki Odpust Maryjny - pamiątka I Koronacji.

Centralna uroczystość w niedzielę przypadającą w tym czasie (poprzedzona całonocnym czuwaniem modlitewnym).

niedziela po 22 września Procesja do Kaplicy Łaski - godz. 15.30.
I niedziela października Odpust Różańcowy z procesją do pięciu ołtarzy.

 

Matka Boża Bolesna zaprasza Cię do Limanowej.

Jubileusz 2000-lecia chrześcijaństwa limanowianie uczcili wybudowaniem na szczycie Miejskiej Góry monumentalnego Krzyża o wysokości 35 m. Projektantem Krzyża jest limanowski architekt - Leszek Pilawski. Powstał w Limanowej Społeczny Komitet Budowy Krzyża, który zbierał fundusze i organizował prace budowlane. Krzyż u podstawy ma kaplicę oraz taras widokowy, z którego można podziwiać piękną panoramę Beskidu Wyspowego. Nocą Krzyż jest oświetlony. Budowa Krzyża realizowana była z ofiar społeczeństwa. W roku 1998 w październiku (3.X.) uroczyście wmurowano Kamień Węgielny, który poświęcił Ks. bp Piotr Bednarczyk - rodak limanowski.
W dniu 1 sierpnia Ks. bp Wiktor Skworc, Ordynariusz Tarnowski, dokonał poświęcenia Jubileuszowego Krzyża.

 

 Poświecenie kamienia węgielnego i wmurowanie aktu erekcyjnego
przez Ks. Bpa Piotra Bednarczyka (3.X.1998 r.)

 

 

  Tablica pamiątkowa

 

 

Montaż krzyża...

  

 

...pod czujnym okiem Ks. Biskups i Ks. Prałata

 

 

Dzień poświęcenia krzyża przez Ks. Bpa Wiktora Skworca
(1.08.1999)
Procesja udaje się na miejsce celebry mszy św...

   

 

Poświęcenie krzyża i kaplicy pod krzyżem.

 

 

Poświęcenie pamiatkowego Krzyża Jerozolimskiego
z kamieniem z Golgoty.

 

 

Wręczanie darów ofiarnych

  

 

Krzyż - Pamiątka 2000-lecia chrześcijaństwa

V Synod Diecezji Tarnowskiej

Gościmy na stronie

Odwiedza nas 55 gości oraz 0 użytkowników.

Album o naszym sanktuarium

album s

MATER DOLOROSA - NR 33

Modlitewnik Limanowski

modltewnik2016 s

Kalendarz parafialny 2020

Logowanie

PARTNER SERWISU:

golddrop lato2017

 

 

Początek strony