22.03.2015 - V Niedziela Wielkiego Postu

1. Bardzo serdecznie dziękujemy dyrekcjom szkół, nauczycielom oraz rodzicom za pomoc w organizacji rekolekcji szkolnych, a dzieciom i młodzieży za udział w nich.
 
2. Składamy podziękowanie za złożone w ubiegłą niedzielę ofiary do puszek w wysokości 10 390 zł na cele charytatywne oraz dzisiaj na tacę, z przeznaczeniem na pokrycie kosztów związanych z ogrzewaniem i oświetleniem naszej świątyni. Słowa podziękowania kierujemy do rodziców i młodzieży klas trzecich z Gimnazjum nr 1 i nr 2, która w tym koku przystąpi do sakramentu bierzmowania za dar ołtarza w wysokości 680 zł. Dziękujemy za złożone w minionym tygodniu ofiary: małżeństwu obchodzącemu złoty jubileusz za 1000 zł; rodzinom: z ul. Marszałkowicza za 500 zł, z ul. Tabora za 300 zł, z ul. Rynek za 200 zł, z ul. Targowej za 200 zł i z ul. Biedronia za 100 zł. Dziękujemy także za ofiary składane do skarbony przy wyjściu z kościoła.
 
3. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna ostatni okres Wielkiego Postu przed Wielkim Tygodniem. Zgodnie z tradycją na znak smutku i zadumy zasłaniamy w świątyniach krzyże, aż do końca liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek.
 
4. Przed Bazyliką można nabyć baranki i świece paschalne, z których dochód będzie przeznaczony na cele charytatywne. Dzieci z Grupy Misyjnej będą też rozprowadzały ręcznie wykonane kartki świąteczne.
 
5. Zachęcamy do podejmowania duchowej adopcji dziecka poczętego. Odpowiednie formularze znajdują się przy wyjściach z Bazyliki. Uroczyste złożenie przyrzeczeń nastąpi 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, podczas Mszy Świętych o godz. 8.00 i 18.00.
 
6.W naszej parafii rozpoczynamy rekolekcje wielkopostne. Niech to będzie dla nas wszystkich okazja do zastanowienia się nad naszym chrześcijańskim powołaniem oraz do pogłębienia duchowych więzi z Bogiem i bliźnim. Gorąco zachęcamy, aby w każdym dniu rekolekcji znaleźć czas na wspólną Eucharystię, podczas której będzie wygłoszone okolicznościowe kazanie rekolekcyjne. Program zamieszczony jest na kartkach przy wyjściach z kościoła,  w gablocie oraz na internetowej stronie parafii. W sposób szczególny pragniemy zwrócić uwagę na kazania stanowe: dla kobiet w poniedziałek o godz. 9.00; dla mężczyzn we wtorek o godz. 9.00; dla wdów, wdowców i osób samotnych w środę o godz. 9.00; dla małżonków w poniedziałek o godz. 19.00, dla rodziców we wtorek o godz. 19.00 oraz dla młodzieży pracującej, studiującej i bezrobotnej we środę o godz. 19.00. W środę od godz. 10.00 będzie spowiedź dla osób chorych i starszych, a o 11.00 Msza Święta dla nich. W czwartek od godz. 8.30 zaplanowana jest spowiedź parafialna dla wszystkich. Każda część spowiedzi rozpocznie się nabożeństwem pokutnym. Dalszym przygotowaniem się do niego niech będzie codzienna refleksja w zaciszu domowym przy wyłączonym odbiorniku telewizyjnym.
 
7. W piątek będziemy przeżywać Uroczystość Matki Boskiej Bolesnej. Suma odpustowa rozpocznie się o godz. 11.00, po niej będzie procesja wokół Bazyliki. O godz. 15.00 zapraszamy czcicieli Miłosierdzia Bożego i członków kół koronkowych na wspólną modlitwę. Na godz. 17.00 zapraszamy na nabożeństwo Drogi Krzyżowej przez park i osiedle Zygmunta Augusta do krzyża przy ul. Żwirki i Wigury. Prosimy różne stany i grupy parafialne o niesienie krzyża pomiędzy poszczególnymi stacjami. Z racji na uroczystość, porządek Mszy Świętych będzie świąteczny. Nie będzie Mszy Świętych o godz. 10.30 i 13.30. W tym dniu nie będzie obowiązywała wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 
8. W sobotę, o godz. 17.00 w sali na piętrze w Domu Katechetycznym odbędzie się próba scholii wielkanocnej. Zapraszamy utalentowaną muzycznie młodzież.
 
9. Za tydzień – w Niedzielę Palmową – o godz. 9.30 na Placu Koronacyjnym odbędzie się konkurs palm wielkanocnych. Będzie on rozstrzygnięty w trzech kategoriach: do 3 m, do 8 m i ponad 8 m. Pod uwagę będą brane ozdoby naturalne oraz kwiaty z bibuły. Nie będą natomiast uwzględniane ozdoby z tworzyw sztucznych. Uprzejmie prosimy, aby na każdej palmie umieścić kartonik z nazwiskiem bądź nazwiskami wykonawców. Jeżeli ktoś nie może wziąć bezpośrednio udziału w konkursie, może to uczynić jako sponsor nagród. O godz. 10.30 przy ołtarzu polowym nastąpi poświęcenie palm, po czym wyruszy procesja do Bazyliki. Po Mszy Świętej będzie ogłoszenie wyników konkursu. 
 
10. W Niedzielę Palmową ofiary składane na tacę – jako jałmużna postna – będą przeznaczone na utrzymanie Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. 
 
11. W przyszłą niedzielę, o godz. 7.45 z parkingu Świętego Krzysztofa wyruszy autokar do Tarnowa na obchody Światowego Dnia Młodych. Młodzież pragnącą wciąć udział w tej uroczystości prosimy o zgłaszanie się do Księzy Katechetów.
 
12. Zachęcamy, aby refleksję po rozważaniach rekolekcyjnych ubogacić lekturą prasy katolickiej, w tym także kwartalnika „Mater Dolorosa”. W najnowszym numerze, który jest już do nabycia, znajdziemy m.in. artykuł o potrzebie wielkopostnego czuwania, o istocie grzechu, a także informacje o renowacji witraży, o Księdzu Prałacie Łazarskim, o Świętym Walentym, o tzw. pigułce „dzień po”, o bezpośrednim przygotowaniu się do małżeństwa, o okazywaniu łaskawości w małżeństwie. Zamieszczone są również artykuły w ramach stałych cykli oraz informacje z kroniki parafialnej, jak również krzyżówka i kolorowe zdjęcia z uroczystości i wydarzeń sanktuaryjnych. Tradycyjnie zamieszczone są teksty dla dorosłych, młodzieży i dla dzieci, w specjalnym dodatku dla nich.
 
 
„Kto by chciał Mnie służyć, niech idzie za Mną, a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa. A jeśli ktoś Mnie służy uczci go mój Ojciec”. Te słowa z dzisiejszej Ewangelii wypowiedział Jezus, który nadal przemawia do nas, między innymi podczas różnych nabożeństw, na których się gromadzimy. Szczególnym „przemawianiem” Jezusa są rekolekcje, które dziś rozpoczęliśmy w naszej parafii. Zarezerwujmy więc odpowiedni czas na przyjście do kościoła, aby móc odkrywać drogi prowadzące do Jezusa i pogłębiać miłość do Niego. Na ten czas zadumy 
i modlitwy przyjmijmy Boże błogosławieństwo.
 

Goście na stronie

Odwiedza nas 29 gości oraz 0 użytkowników.

MATER DOLOROSA - NR 11

MD11

Orkiestra parafialna- zaproszenie

 orkiestra nabor

 

LogowaniePARTNER SERWISU:

 
Go to top

Znajdź na na Facebooku!

You are now being logged in using your Facebook credentials